Dekabrın 25-də Bakı Biznes Mərkəzində Azərbaycan-Rusiya və Rusiya-Azərbaycan İşgüzar Şuralarının geniştərkibli iclası keçirilib. Tədbirdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, sənaye, tikinti, bank, qida, maşınqayırma, metallurgiya, nəqliyyat, əczaçılıq və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən şirkətlərin nümayəndələri iştirak edib.
İclasdan əvvəl Rusiya nümayəndə heyəti Bakı Biznes Mərkəzinin foyesində Azərbaycan iqtisadiyyatına dair məlumatların əks olunduğu stendlərlə tanış olublar, qonaqlara ölkə iqtisadiyyatı barədə məlumat verilib.
Azərbaycan-Rusiya və Rusiya-Azərbaycan İşgüzar Şuralarının geniştərkibli iclasında çıxış edən Azərbaycanın İqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev Azərbaycan-Rusiya əlaqələrinin siyasi, iqtisadi və humanitar sahələrdə uğurla inkişaf etdiyini vurğulayıb. Bildirilib ki, Rusiya Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşlarındandır və bu sahədə müsbət inkişaf dinamikası müşahidə edilir. 2017-ci ildə Azərbaycanın ümumi ticarət dövriyyəsində Rusiya 3-cü yeri tutub. Azərbaycanın qeyri-neft məhsullarının ixracı üzrə isə Rusiya ilk yerdədir. Təsadüfi deyildir ki, Azərbaycanın ilk ticarət nümayəndəliyi də məhz Rusiya Federasiyasında yaradılıb. Azərbaycan Rusiya ilə iqtisadi əlaqələrin inkişafına xüsusi önəm verir və bu baxımdan iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının genişləndirilməsi istiqamətində yeni mexanizmlərinin tətbiqi əhəmiyyətlidir. Moskvadakı Ümumrusiya Sərgi Mərkəzində Azərbaycan pavilyonunu, Həştərxanda Azərbaycan İşgüzar Mərkəzinin və Azərbaycanda analoji Həştərxan İşgüzar Mərkəzinin yaradılması, bu gün açılmış Rusiya İxrac Mərkəzinin nümayəndəliyi belə mexanizmlərdəndir.
2016-cı ildə yaradılmış Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurası iş adamları arasında işgüzar əlaqələrin inkişafında və qarşılıqlı səmərəli investisiya layihələrinin reallaşdırılmasında əlverişli platformadır. İşgüzar şuraların indiyədək gördüyü işləri müsbət qiymətləndirən nazir Şahin Mustafayev Azərbaycan-Rusiya və Rusiya-Azərbaycan işgüzar şuralarını AZPROMO və Rusiyanın analoji qurumunun iştirakı ilə konkret əməkdaşlıq istiqamətləri barədə müzakirələr aparmağa dəvə edib. Qeyd edib ki, Azərbaycandakı sənaye parklarında birgə müəssisələrin yaradılması, neft maşınqayırması sahəsində əməkdaşlıq, Rusiya bazarı üçün aqrar məhsulların istehsalı və s. belə əməkdaşlıq sahələrindən ola bilər.
Rusiya Federasiyasının İqtisadi inkişaf naziri Maksim Oreşkin Rusiya nümayəndə heyətinin ölkəmizə səfər çərçivəsində Azərbaycan Republikasının Prezidenti tərəfindən qəbul edildiyini məmnunluqla vurğulayıb və iqtisadi sahədə əməkdaşlığın inkişafına dair fikir mübadiləsinin aparıldığını diqqətə çatdırıb. Rusiya-Azərbaycan iqtisadi əməkdaşlığına dair fikirlərini bölüşən Maksim Oreşkin Azərbaycan və Rusiya arasında ticarət, investisiya qoyuluşu və digər sahələrdə əməkdaşlığın həyata keçirildiyini, Azərbaycan iş adamlarının Rusiyada bir sıra uğurlu layihələr reallaşdırdığını qeyd edib. Bildirilib ki, bu gün Bakıda açılışı olmuş Rusiya İxrac Mərkəzinin nümayəndəliyi və Rusiya-Azərbaycan işgüzar şuraları iş adamları arasında əməkdaşlığın inkişafına xidmət edəcəkdir.
Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurasının sədr müavini Yusif Abdullayev, Rusiya-Azərbaycan İşgüzar Şurasının sədri Pyotr Fradkov işgüzar şuraların fəaliyyəri, AZPROMO-nun rəhbəri Rüfət Məmmədov, Rusiya Federasiyasının Arxangelsk vilayətinin qubernatoru Viktor İkonnikov və Rusiyanın "İntra Servis" şirkətinin direktoru Aleksandr Şilov iş adamları arasında əlaqələrin genişləndirilməsi perspektivləri barədə danışıblar.
Tədbir çərçivəsində AZPROMO və Rusiya İxrac Mərkəzi, həmçinin Azərbaycan və Rusiya şirkətləri arasında anlaşma memorandumları imzalanıb. İclasın sonunda iş adamları arasında ikitərəfli görüşlər keçirilib.

25 декабря в Баку состоялось расширенное заседание Азербайджано-Российского и Российско-Азербайджанского деловых советов. В мероприятии наряду с представителями государственных структур приняли участие представители компаний, действующих в сфере промышленности, строительства, банковского сектора, в сфере пищевой промышленности, машиностроения, металлургии, транспорта, фармацевтики и др.
Выступивший на расширенном заседании Азербайджано-Российского и Российско-Азербайджанского деловых советов министр экономики Азербайджанской Республики Шахин Мустафаев отметил, что азербайджано-российские отношения в политической, экономической и гуманитарной сферах неуклонно развиваются. В 2017 году Россия занимает третье место в общем торговом обороте Азербайджана. Она занимает первое место в ненефтяном экспорте Азербайджана. Неслучайно, что первое торговое представительство Азербайджана за рубежом создано именно в России. Азербайджан придает особое значение развитию экономических связей с Россией, и с этой точки зрения очень важно применение новых механизмов с целью расширения торгово-экономического сотрудничества. Открытие азербайджанского павильона во Всероссийском выставочном центре, Делового центра Азербайджана в Астрахани, аналогичного центра Астрахани в Баку, открытие сегодня в Баку представительства Российского экспортного центра – являются механизмами такого рода.
Созданный в 2016 году Азербайджано-Российский деловой совет является благоприятной платформой для развития деловых связей между предпринимателями двух стран, реализации взаимовыгодных инвестиционных проектов. Положительно оценив работу деловых советов, министр Шахин Мустафаев призвал Азербайджано-Российский и Российско-Азербайджанский деловые советы провести обсуждения с участием AZPROMO и аналогичных российских структур для установления конкретного сотрудничества. Он отметил, что такого рода сотрудничеством может быть создание совместных предприятий в промышленных парках Азербайджана, сотрудничество в области нефтяного машиностроения, производство сельскохозяйственной продукции для российского рынка.
Министр экономического развития Российской Федерации Максим Орешкин с удовлетворением подчеркнул, что в рамках визита российская делегация была принята Президентом Азербайджанской Республики, что на встрече состоялся обмен мнениями относительно развития экономического сотрудничества между нашими странами. Министр отметил успешную реализацию ряда проектов азербайджанских предпринимателей в России. Открывшееся сегодня в Баку представительство Российского экспортного центра, а также Российско-Азербайджанский и Азербайджано-Российский деловые советы будут служить сотрудничеству между предпринимателями двух стран, сказал он.
Заместитель председателя Азербайджано-Российского делового совета Юсиф Абдуллаев, председатель Российско-Азербайджанского делового совета Петр Фрадков рассказали о деятельности деловых советов, руководитель AZPROMO Руфат Мамедов, губернатор Архангельской области Российской Федерации Виктор Иконников и директор российской сервисной компании ИНТРА Александр Шилов рассказали о перспективах расширения связей между предпринимателями.
В рамках мероприятия состоялось подписание меморандумов, в том числе между AZPROMO и Российским экспортным центром, а также состоялись двусторонние встречи предпринимателей.