24 yanvar tarixində kənd təsərrüfatı, sənaye, tikinti, nəqliyyat, neft və iqtisadiyyatın digər sahələrində fəaliyyət göstərən 100-dən çox biznes struktur və təşkilat nümayəndələrinin iştirakı ilə Azərbaycan-Rusiya işgüzar şurasının ümumi iclası keçirilmişdir.
İclası işgüzar şuranın idarə heyətinin sədri Səməd Qurbanov açaraq ötən il ərzində təşkilatın fəaliyyətinin yüksək aktivliyini və müsbət nəticələrini qeyd etmişdir. Səməd Qurbanov qarşıdakı ildə Azərbaycan-Rusiya işgüzar şurası iki ölkənin işgüzar dairələri arasında əməkdaşlığın inkişafı üçün mövcud potensialı maksimal səviyyədə istifadə etmək niyyətində olduğunu vurğulamışdır.
İclas inzibati məsələlərin müzakirəsi ilə davam etmişdir. Səsvermə zamanı “Logistika”, “Qida məhsulları və kənd təsərrüfatı”, “Sertifikatlaşdırma və gömrük proseduraları” komissiyalarının sədrləri Natiq Heydərov, İsmayıl Orucov və Namiq Tağıyev seçilmişdir. Həmçinin, Natiq Heydərov idarə heyətinin müavini seçilmişdir.
Daha sonra Azərbaycan-Rusiya işgüzar şurasının www.ards.az portalının yeni imkanlarının təqdimatı keçirildi. İşgüzar şura haqqında ətraflı məlumatla yanaşı, portal şura üzvlərinə “Şəxsi Kabinet” vasitəsilə geniş funksiyalar təqdim edir. Belə ki, "Şəxsi kabinetdə” elektron qeydiyyat funksiyası ilə tədbirlər proqramı yerləşdiriləcəkdir. Bundan əlavə, şura üzvləri Rusiya şirkətlərindən əməkdaşlıq təkliflərinə xüsusi giriş imkanı əldə edəcək və yeni tərəfdaşlarla əlaqə yaratmaq üçün “Maraqlı olduğunu bildirmək” funksiyasından istifadə edə biləcəklər. Həmçinin, "Şəxsi kabinetdə" şura üzvləri bildirişlər alaraq, habelə məktub və sorğular göndərərək şura rəhbərliyi ilə ünsiyyət qura biləcəklər.
Iclasın yekun hissəsində iştirakçılar 2019-cu ilin birinci yarısına olan tədbir və layihələr planını müzakirə etmişdirlər.

24 января состоялось общее собрание Азербайджано-Российского делового совета, в котором приняли участие более 100 представителей бизнес структур и предприятий, осуществляющих деятельность в сельскохозяйственной, промышленной, строительной, транспортной, нефтяной и других сферах экономики.
Собрание открыл председатель правления делового совета Самед Гурбанов, который отметил высокую активность и позитивные результаты деятельности организации в прошедшем году. Самед Гурбанов подчеркнул, что в предстоящем году Азербайджано-Российский деловой совет намерен максимально использовать имеющийся потенциал для развития сотрудничества между деловыми кругами двух стран.
Собрание продолжилось рассмотрением административных вопросов. В ходе голосования были избраны председатели комиссий: «Логистика», «Продукты питания и сельское хозяйство», «Сертификация и таможенные процедуры», которые возглавили Натиг Гейдаров, Исмаил Оруджев и Намик Тагиев. Натиг Гейдаров был также избран заместителем председателя правления.
Далее состоялась презентация новых возможностей портала Азербайджано-Российского делового совета www.ards.az. Помимо подробной информации о Деловом совете портал предоставляет расширенный функционал для членов совета посредством «Личного Кабинета». Так, в «Личном Кабинете» будет размещаться программа мероприятий с функцией электронной регистрации. Кроме того, члены совета получат эксклюзивный доступ к предложениям о сотрудничестве от российских компаний и смогут воспользоваться функцией «Заявить об интересе» для налаживания контакта с новыми партнерами. Также в «Личном Кабинете» члены совета смогут осуществлять коммуникацию с администрацией совета, получая оповещения и отправляя сообщения и запросы.
В итоговой части собрания участники обсудили план мероприятий и проектов на первую половину 2019 года.