13 fevral tarixində Bakı Biznes Mərkəzində Azərbaycan-Rusiya işgüzar şurasının “Sertifikasiya və gömrük proseduraları” komissiyasının ilk iclası keçirildi. Tədbirdə şuranın üzvü olan 30-dan çox sahibkar və iş adamı iştirak edib.
Giriş nitqində komissiyanın sədri Namiq Tağıyev eksport həcminin artırılmasını, Azərbaycan məhsullarının xarici bazarda potensialını və rəqabətə hazır olmaq ehtiyacını nəzərə alaraq, sertifikatlaşdırma sahəsində keçirilən işlərin vacibliyini qeyd etdi. Rusiyanın Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşlarından biri olduğunu nəzərə alaraq, işgüzar şuranın və komissiyanın görüləcək işlərin vacib rol oynadığı vurğulandı.
Namiq Tağıyev qeyd etdi ki, komissiyanın məqsədi –bu sahədəki məsələlərin həlli üçün münasib meydança olub, biznesin hər iki ölkənin müvafiq orqanlar ilə qarşılıqlı və səmərəli əməkdaşlığına dəstək olmaqdır.
Komissiyanın işini 3 istiqamətdə qurmaq planlaşdırıldı: qanunvericilik, proseduralar, problemlər və onların həlli.
İclasın iştirakçiları fəal dialoq və fikir mübadiləsi apardılar. Aktual suallar və təşəbbüslərlə “CTC Holdinq”, “Lənkəran Mexanikləşdirmə”, “Sobsan”, “Karvan-L”, “Metak”, “Mətanət-A”, “Caspian Coast Winery”, “Azersun Holding” və digər şirkətlərin nümayəndələri çıxış etdilər.
Sertifikatların Rusiya bazarında istifadə qaydaları, sertifikatların istifadə müddətləri və tarifləri, həmçinin Rusiya və Azərbaycanın gömrük orqanlarının prosedura və tarifləri müzakirə olundu. Şuranın "Logistika" komissiyasının sədri və İdarə Heyətinin sədr müavini - Natiq Heydərov tərəfindən gömrük proseduraları ilə əlaqədar əlavə məlumat verildi.
Qaldırılan məsələlər şura tərəfindən nəzərə alındı, tədbir iştirakçıları növbəti toplantıda nəticələri müzakirə etmək barədə razılığa gəldilər.

13 февраля в Бакинском бизнес-центре прошло первое собрание комиссии «Сертификация и таможенные процедуры», входящей в состав Азербайджано-Российского делового совета. В мероприятии участвовали представители более 30 бизнес-структур, являющиеся членами совета.
Заседание началось со вступительной речи председателя комиссии Намика Тагиева, в ней он отметил особую актуальность сертификации продукции, учитывая рост объема экспорта и важность повышения конкурентоспособности азербайджанских товаров на международных рынках.
Намик Тагиев высказал мнение, что комиссия «Сертификация и таможенные процедуры» должна стать оптимальной площадкой для решения задач в этой сфере и способствовать продуктивному взаимодействию бизнеса с регулирующими органами обеих стран. Тот факт, что Россия является одним из ключевых торговых партнеров Азербайджана, делает работу делового совета и данной комиссии особенно важной. В завершении своей речи председатель предложил выстроить деятельность комиссии в трех направлениях: законодательство, процедуры, проблемы и их решения.
Далее участники мероприятия обсудили актуальные вопросы и обменялись мнениями. C вопросами и инициативами выступили представители компаний «CTC Holding», «Lankaran Mechaniklashdirma», «Sobsan», «Karvan-L», «Metak», «Matanat-A», «Caspian Coast Winery», «Azersun Holding» и другие.
Был затронут ряд насущных тем, включая особенности применения сертификатов на российском рынке, срок действия и тарифы сертификатов, а также процедуры и тарифы таможенных органов России и Азербайджана. Дополнительную информацию по теме таможенных процедур предоставил Натик Гейдаров – председатель комиссии «Логистика» и заместитель председателя правления делового совета.
Затронутые вопросы были приняты к рассмотрению советом, участники мероприятия договорились обсудить текущие результаты на следующем собрании.