21 fevral, 2019-cu ildə Bakı Biznes Mərkəzində Azərbaycan-Rusiya işgüzar şurasının tərkibinə daxil olan “Qida məhsulları və kənd təsərüfatı” komissiyasının iclası keçirildi. Tədbirdə bu sahədə fəaliyyət göstərən suranın üzvü olan 20-dən artıq sahibkar və iş adamları iştirak etdilər.
İclas komissiyanın sədri İsmayıl Orucovun nitqi ilə başlandı. Nitqdə o, bütün iştirakçıları fəal dialoq və fikir mübadiləsinə çağırdı və qeyd etdi ki, komissiya qarşısına Azərbaycan və Rusiya arasında kənd təsərüfatı və qida məhsulları sahəsində ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi və mövcud problemlərin aradan qaldırılmasında dəstək olmağı məqsəd qoyur.
İclasda aktual problem və məsələlər fəal müzakirə olundu. Beləcə, kənd təsərrüfatı məhsullarının Rusiyaya ixracında faktorinq xidmətləri, Azərbaycan kənd təsərrüfatı məhsullarının Rusiya gömrük idarəsində statistik qiymət problemi, tənzimləyici orqanlar olan Azərbaycan Respublikasının Ərzaq Təhlükəsizliyi Agentliyi və Rusiya Federasiyasının Rosselxoznadzor təşkilatının qarşılıqlı fəaliyyəti, kənd təsərrüfatı avadanlığının idxalında təşviqi sənədlərin verilməsi ilə bağlı məsələlər, yeni sortların becərilməsinin dövlət reyestrinə daxil edilməsi məsələləri kimi mövzulara toxunuldu.
Sual və təkliflərlə Nar istehsalçıları və ixracatçıları assosiasiyasının, CTC Holdinqin, İsmayıllı Şərab, Azprodukt, Mədrəsə Aqro, AzRos Garden və digər təşkilat və şirkətlərin nümayəndələri çıxış etdilər.
“Qida məhsulları və kənd təsərüfatı” komissiyasının sədri İsmayıl Orucov və Azərbaycan-Rusiya işgüzar şurasının sədr müavini Natiq Heydərov tərəfindən əlavə məlumat təqdim olundu.
Toxunulan məsələlər şura tərəfindən müzakirəyə qəbul olundu, aktual problemlərin həlli barədə nəticələrə gələn iclasda baxılacağı barədə qərar verildi.

21 февраля 2019 года в Бакинском бизнес-центре прошло заседание комиссии «Продукты питания и сельское хозяйство» Азербайджано-Российского делового совета. В мероприятии приняли участие более 20 бизнесменов и предпринимателей, ведущих деятельность в данной сфере.
Заседание началось с выступления председателя комиссии Исмаила Оруджева, который пригласил всех участников собрания к активному диалогу. Он отметил, что комиссия ставит перед собой задачу содействовать устранению существующих проблем и расширению торговых отношений между двумя странами в сфере сельского хозяйства и продуктов питания.
Далее участники перешли к обсуждению актуальных тем, включая: услуги факторинга при экспорте с/х продукции в Россию, проблему статистических цен на азербайджанскую с/х продукцию на российской таможне, взаимодействие регулирующих органов – Агентства Продовольственной Безопасности АР и Россельхознадзора РФ, выдачу документов о поощрении инвестиций при импорте с/х оборудования, добавление новых сортов с/х культур в государственный реестр и другие.
С вопросами и предложениями выступили представители Ассоциации производителей и экспортеров гранатов, CTC Holdinq, Ismayilli Sherab, Azproduct, AzRos Garden, Madrasa Agro, а также других компаний и организаций.
Дополнительную информацию по повестке предоставили председатель комиссии «Продукты питания и сельское хозяйство» Исмаил Оруджев и заместитель председателя правления Азербайджано-Российского делового совета Натиг Гейдаров.
Затронутые вопросы были приняты советом к рассмотрению, а их результаты будут оглашены на следующих собраниях.