22 noyabr 2019-cu il tarixində Moskva şəhərində Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva və Rusiya Federasiyası Federal Məclisinin Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenkonun sədrliyi ilə keçirilən Onuncu Rusiya-Azərbaycan Regionlararası Forumu çərçivəsində Azərbaycan-Rusiya və Rusiya-Azərbaycan İşgüzar Şuralarının geniş tərkibli iclası keçirilib.
İclasda iki ölkənin biznes, dövlət hakimiyyəti orqanları, işgüzar və ictimai təşkilatlarının 300-dən artıq nümayəndəsi iştirak edib.
Forumu və işgüzar şuraların iclasını öz çıxışları ilə Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və Rusiyanın iqtisadi inkişaf naziri Maksim Oreşkin açıb. Tədbirin moderatorları Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurası İdarə Heyətinin sədri Səməd Qurbanov və Rusiya-Azərbaycan İşgüzar Şurasının sədri Aleksey Repik olub.
Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Rusiyanın indiyədək Azərbaycan iqtisadiyyatına 5 milyard dollar, ölkəmizin isə Rusiya iqtisadiyyatına 1 milyard 200 milyon dollar investisiya yatırdığını qeyd edib. Mikayıl Cabbarov hazırda kənd təsərrüfatı məhsullarının Rusiyaya ixracı ilə yanaşı, Azərbaycan sərmayədarlarının bu ölkədə yerli istehsala investisiya qoyduqlarını da diqqətə çatdırıb.
Rusiyanın iqtisadi inkişaf naziri Maksim Oreşkin çıxışında qeyd edib ki, Azərbaycan bir sıra məhsulların ixracına görə Rusiya bazarında lider mövqe tutur. Maksim Oreşkin cari ilin 9 ayı ərzində Rusiya ilə Azərbaycan arasında ticarət dövriyyəsinin 26 faiz artdığını, pul köçürmələri, turizm və digər sahələrdə də əməkdaşlığın genişləndiyini vurğulayıb. Nazir öz çıxışında, həmçinin, iki işgüzar şuranın və onların sədrlərinin effektiv işini qeyd edib.
Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurası İdarə Heyətinin sədri Səməd Qurbanov regionların əməkdaşlığının ölkələrimiz arasında əlaqələrin möhkəmlənməsində xüsusi rol oynadığını vurğulayıb. Rusiyanın 80-ə yaxın subyektinin Azərbaycan ilə iqtisadi əlaqələr qurduğunu deyən İdarə Heyətinin sədri hazırkı forumun bu münasibətlərin genişlənməsinə töhfə verəcəyindən əminliyini ifadə edib. “Forum ikitərəfli münasibətlərin möhkəmlənməsi, regional işgüzar əlaqələrin və, ölkələrimizin hakimiyyət və biznes nümayəndələri arasında dialoqun inkişafı baxımından effektiv və uzunmüddətli meydançadır. Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva və Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenkonun forumun işində iştirakı bu meydançaya verilən əhəmiyyətin əyani sübutudur”, – deyə Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurası İdarə Heyətinin sədri Səməd Qurbanov vurğulayıb.
Səməd Qurbanov qeyd edib ki, iki işgüzar şura arasında qarşılıqlı əlaqə yeni səviyyəyə qalxıb. Həmçinin o, işgüzar şuralar arasında turizm sahəsində əməkdaşlıq və turizm alyansının təsis edilməsi haqqında sazişin bağlanması barədə elan edib. Səməd Qurbanov Azərbaycan-Rusiya və Rusiya-Azərbaycan işgüzar şuralarının 2020-ci il üçün birgə fəaliyyət planı işləyib hazırladıqlarını bildirib. Fəaliyyət planına qarşılıqlı biznes missiyaları, sərgilər, böyük iqtisadi tədbirlərdə biznes dialoqlar və s. daxil edilib.
Rusiya-Azərbaycan İşgüzar Şurasının sədri Aleksey Repik öz çıxışında iştirakçılara münasibətlərin inkişafı ilə bağlı yeni ideya və təşəbbüslərə, Rusiya və Azərbaycan dövlət başçılarının qarşıya qoyduqları məqsədlərə nail olmağa kömək edən perspektiv layihələrin işə salınmasına görə minnətdarlığını ifadə edib. Aleksey Repik qeyd edib ki, qarşılıqlı ticarət dövriyyəsinin yaxın gələcəkdə 3 milyard ABŞ dollarına çatacağı proqnozlaşdırılır. Buna işgüzar şuraların üzvləri və ikitərəfli iqtisadi əməkdaşlığın ciddi perspektivlərini görən sahibkarların fəal iştirakı və birgə işi sayəsində nail olmaq mümkündür.
Həmçinin iclasda Stavropol vilayətinin qubernatoru Vladimir Vladimirov, Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Tahir Məmmədov, “Birləşmiş Gəmiqayırma Korporasiyası” SC-nin vitse-prezidenti Vasiliy Boytsov, “Alliance Logistics” direktoru Natiq Heydərov, “Qazprombank”ın icraçı vitse-prezidenti Andrey Savçenko, “Azərbaycan Beynəlxalq Bankı”nın icraçı direktoru Fuad İslamov, “İşgüzar Rusiya” təşkilatının Turizm Komitəsinin sədri Yelena Krivenkova, “Paşa Travel” şirkətinin baş icraçı direktoru Anar Rəhmanov, “Titan Şirkətlər Qrupunun” İdarə Heyətinin sədri Mixail Sutyaqinskiy, “AS Group Investment” təsisçisi Şahin Mövsumov, “Rostselmaş” KZ-nun kommersiya direktoru Aleksey Şvetsov və Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurasının İdarə Heyətinin sədr müavini Yusif Abdullayev çıxış etdilər.
İşgüzar şuraların iclası başa çatdıqdan sonra forum işini “Sənaye sahəsində əməkdaşlıq”, “Kənd təsərrüfatında qarşılıqlı fəaliyyətin perspektivləri”, “Turizm sahəsində əməkdaşlığın inkişafı”, “Humanitar sahədə əməkdaşlıq” mövzularında dəyirmi masalarla davam etdirib.

22 ноября 2019 года в г. Москве в рамках юбилейного Десятого Российско-Азербайджанского межрегионального форума, который проходит под председательством Первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой и председателя Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Валентины Матвиенко, состоялось расширенное заседание Азербайджано-Российского и Российско-Азербайджанского деловых советов.
В заседании приняли участие более 300 представителей бизнеса, государственных органов власти, деловых и общественных организаций двух стран.
Работу форума и заседания деловых советов открыли своими выступлениями министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров и министр экономического развития России Максим Орешкин. Модераторами мероприятия выступили председатель правления Азербайджано-Российского делового совета Самед Гурбанов и председатель Российско-Азербайджанского делового совета Алексей Репик.
Министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров отметил, что Россия на сегодняшний день инвестировала в экономику Азербайджана 5 млрд долларов, а Азербайджан в российскую экономику - 1 млрд 200 млн долларов. Микаил Джаббаров также довел до внимания, что в настоящее время, наряду с экспортом в Россию сельскохозяйственной продукции, азербайджанские инвесторы вкладывают в этой стране инвестиции и в локальное производство.
Министр экономического развития России Максим Орешкин в своем выступлении отметил, что по экспорту ряда продукции Азербайджан занимает лидирующую позицию на российском рынке. Максим Орешкин подчеркнул, что за 9 месяцев текущего года товарооборот между Россией и Азербайджаном вырос на 26 процентов, расширилось сотрудничество в области денежных переводов, туризма и др. Максим Орешкин также отметил в своем выступлении эффективную работу двух деловых советов и их председателей.
Председатель Правления Азербайджано-российского делового совета Самед Гурбанов подчеркнул, что сотрудничество регионов играет особую роль в укреплении связей между двумя странами. Отметив, что около 80 субъектов России наладили экономические связи с Азербайджаном, председатель правления выразил уверенность в том, что нынешний форум внесет вклад в расширение этих отношений. «Форум является эффективной и долгосрочной площадкой для укрепления двусторонних отношений, развития региональных деловых контактов и диалога представителей власти и бизнеса наших стран. Участие первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиевой и председателя Совета Федерации Валентины Матвиенко в работе форума – еще одно свидетельство того, какое большое значение придается данной площадке», – подчеркнул председатель правления Азербайджано-Российского делового совета Самед Гурбанов.
Самед Гурбанов отметил, что взаимодействие между двумя деловыми советами вышло на новый уровень. Также он анонсировал подписание между деловыми советами соглашения о сотрудничестве в сфере туризма и учреждение туристического альянса. Самед Гурбанов проинформировал, что Азербайджано-Российский и Российско-Азербайджанский деловые советы разработали совместный план деятельности на 2020 год. В план деятельности вошли взаимные бизнес-миссии, мероприятия в рамках выставок, бизнес-диалоги на крупных экономических площадках и др.
Председатель Российско-Азербайджанского Делового совета Алексей Репик в своем выступлении поблагодарил участников за новые идеи и инициативы по развитию отношений и запуск перспективных проектов, которые помогают достигать поставленных главами России и Азербайджана целей. Алексей Репик отметил, что достижение 3-миллиардной планки взаимного торгового оборота достижимо уже в ближайшем будущем – во многом, благодаря активному участию и совместной работе членов деловых советов и тех предпринимателей, которые видят серьезные перспективы двустороннего экономического сотрудничества.
Также в ходе заседания выступили: губернатор Ставропольского края Владимир Владимиров, глава исполнительной власти Шамахинского района Таир Мамедов, вице-президент АО «Объединенная судостроительная корпорация» Василий Бойцов, директор «Alliance Logistics» Натиг Гейдаров, исполнительный вице-президент «Газпромбанка» Андрей Савченко, управляющий директор «Международного Банка Азербайджана» Фуад Исламов, председатель комитета по туризму «Деловой России» Елена Кривенкова, главный исполнительный директор «Pasha Travel» Анар Рахманов, председатель совета директоров ЗАО «Группа компаний «Титан» Михаил Сутягинский, учредитель «AS Group Investment» Шахин Мовсумов, коммерческий директор ООО «КЗ «Ростсельмаш» Алексей Швецов и заместитель председателя правления Азербайджано-Российского делового совета Юсиф Абдуллаев.
После завершения заседания деловых советов форум продолжил работу круглыми столами на темы «Сотрудничество в сфере промышленности», «Перспективы взаимной деятельности в сельском хозяйстве», «Развитие сотрудничества в области туризма» и «Сотрудничество в гуманитарной сфере».