22 noyabr 2019-cu il tarixində Moskva şəhərində Onuncu Rusiya-Azərbaycan Regionlararası Forumu çərçivəsində “Turizm sahəsində əməkdaşlığın inkişafı”, “Sənaye sahəsində əməkdaşlıq”, “Kənd təsərrüfatında qarşılıqlı fəaliyyətin perspektivləri” və “Humanitar sahədə əməkdaşlıq” mövzularında dəyirmi masalar təşkil edilib.
Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurasının üzvləri dəyirmi masaların işində fəal iştirak edib.
“Turizm sahəsində əməkdaşlığın inkişafı” mövzusunda dəyirmi masanın moderatorları “Paşa Travel” şirkətinin baş icraçı direktoru Anar Rəhmanov və “İşgüzar Rusiya” təşkilatının Turizm Komitəsinin sədri Yelena Krivenkova olub. Müzakirələr zamanı iki ölkə arasında turist axınının artmasına imkan yaradan və mane olan amillər, daha çox tələbatın olduğu turizm növləri, regionlararası məhsulların hazırlanması, Xəzərdə kruiz turizminin perspektivləri və digər mövzulara toxunulub. Dəyirmi masanın işində iki ölkənin aparıcı turizm operatorları, mehmanxana kompleksləri, aviaşirkətləri və dövlət təşkilatlarının nümayəndələri iştirak edib. Dəyirmi masanın sonunda tədbir iştirakçıları arasında əməkdaşlıq haqqında sazişlər imzalanıb.
“Sənaye sahəsində əməkdaşlıq” mövzusunda dəyirmi masanın moderatorları Azərbaycan-Rusiya işgüzar şurasının İdarə Heyətinin sədr müavini Yusif Abdullayev və Rusiyanın Sənaye və Ticarət Nazirliyinin Avropa, Şimali Amerika, MDB ölkələri və Çoxtərəfli İqtisadi Əməkdaşlıq Departamentinin direktoru Mixail Anisimov olub. Dəyirmi masanın işində “Birləşmiş Gəmiqayırma korporasiyası”, “Azərmaş”, “Socar Polymer”, “Gəncə Avtomobil Zavodu”, “Transmaşholdinq”, “QAZ” və bir çox digər şirkətin nümayəndələri iştirak edib.
“Kənd təsərrüfatında qarşılıqlı fəaliyyətin perspektivləri” mövzusunda dəyirmi masanın işində Stavropol diyarının kənd təsərrüfatı naziri Vladimir Sitnikov, Smolensk vilayəti administrasiyası rəhbərinin birinci müavini Murad Rəsulov, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Dövlət Aqrar Ticarət Şirkətinin sədri Leyla Məmmədova, Dövlət Toxum Fondunun sədri Emin Əliyev, həmçinin iki ölkənin biznes nümayəndələri iştirak edib. Azərbaycan kənd təsərrüfatı məhsullarının Rusiya bazarına tədarükü, iki ölkənin kənd təsərrüfatı sahəsində aparılan islahatlar, həmçinin əməkdaşlıq perspektivləri və birgə ikitərəfli layihələrin həyata keçirilməsi məsələləri müzakirə edilib.

22 ноября 2019 года в г. Москве в рамках Десятого Российско-Азербайджанского межрегионального форума были организованы круглые столы на темы «Развитие сотрудничества в области туризма», «Сотрудничество в сфере промышленности», «Перспективы взаимной деятельности в сельском хозяйстве», и «Сотрудничество в гуманитарной сфере».
Члены Азербайджано-Российского делового совета приняли активное участие в работе круглых столов.
Модераторами круглого стола «Развитие сотрудничества в области туризма» выступили главный исполнительный директор «Pasha Travel» Анар Рахманов и председатель комитета по туризму «Деловой России» Елена Кривенкова. В ходе обсуждений были затронуты такие темы как факторы, способствующие и препятствующие росту турпотока между двумя странами, наиболее востребованные виды туризма, создание межрегиональных продуктов, перспективы круизного туризма на Каспии и др. В работе круглого стола приняли участие представители ведущих туроператоров, гостиничных комплексов, авиа-компаний и государственных организаций двух стран. В завершение круглого стола состоялись подписания соглашений о сотрудничестве между участниками мероприятия.
Модераторами круглого стола на тему «Сотрудничество в сфере промышленности» выступили заместитель председателя правления Азербайджано-Российского делового совета Юсиф Абдуллаев и директор Департамента стран Европы, Северной Америки, СНГ и многостороннего экономического сотрудничества Минпромторга России Михаил Анисимов. В работе круглого стола приняли участие представители компаний АО «Объединенная судостроительная корпорация», «Azermash», «Socar Polymer», Гянджинского автомобильного завода, АО «Трансмашхолдинг», «ГАЗ» и многие другие.
В круглом столе «Перспективы взаимной деятельности в сельском хозяйстве» приняли участие министр сельского хозяйства Ставропольского края Владимир Ситников, первый заместитель руководителя администрации Смоленской области Мурад Расулов, председатель государственной аграрной торговой компании при министерстве сельского хозяйства Лейла Мамедова, председатель государственного семенного фонда Эмин Алиев, а также представители бизнеса двух стран. Были обсуждены вопросы поставок азербайджанской сельскохозяйственной продукции на российский рынок, реформы, проводимые в сфере сельского хозяйства двух стран, а также перспективы сотрудничества и реализации совместных двусторонних проектов.
По завершению работы круглых столов представители бизнеса продолжили точечные переговоры на площадке В2В.