Dekabrın 9-da Bakıda Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında iqtisadi əməkdaşlıq məsələləri üzrə hökumətlərarası Dövlət Komissiyasının 18-ci iclası keçirilib.
Hökumətlərarası İqtisadi Komissiyanın iclasında Baş Nazirin müavini Ş.Mustafayev Azərbaycan və Rusiya Prezidentlərinin siyasi iradəsi və birgə səylərinin, qarşılıqlı səfərlərinin ölkələrimiz arasında bütün sahələrdə əlaqələrin genişləndirilməsi üçün möhkəm zəmin yaratdığını deyib. Bu yaxınlarda Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın Rusiyaya rəsmi səfərini xatırladan Ş.Mustayayev uğurlu və məhsuldar səfərin önəmli hadisələrlə yadda qaldığını qeyd edib. Baş Nazirin müavini vurğulayıb ki, Azərbaycan və Rusiya strateji tərəfdaşlardır.
Ş.Mustafayev bildirib ki, Azərbaycan-Rusiya Hökumətlərarası İqtisadi Komissiyasının 18-ci iclasının proqramı genişdir. Belə ki, bu gün Pirallahıda dərman istehsalı zavodunun açılışı olacaq, həmçinin Zabrat aeroportunda Helikopterlərin təmiri və texniki xidmət mərkəzinin təməli qoyulacaq. Həmçinin bu gün Hacıqabul Sənaye Parkında növbəti müəssisənin təməlqoyma mərasimi keçiriləcək. Gələn ilin yazında isə Hacıqabul Sənaye Məhəlləsində “QAZel” markalı avtomobillərin istehsalı üzrə zavodun açılışı olacaq.
Baş Nazirin müavini deyib ki, Samur çayı üzərində salınan körpü isə ilin sonunadək açılacaq. İki ildir körpünün tikintisi aparılır. Bu körpünün açılması ticarət əlaqələrinin və nəqliyyatın inkişafına mühüm töhfəsini verəcək.
Rusiyanın İqtisadi İnkişaf naziri Maksim Oreşkin Azərbaycan və Rusiya Prezidentlərinin ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinə böyük önəm verdiklərini, iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafı üçün yüksək potensialın olduğunu vurğulayıb. Gələn il iyunun 3-6-da növbəti Sankt-Peterburq Beynəlxalq İqtisadi Forumunun keçiriləcəyini bildirən M.Oreşkin deyib: “Azərbaycandan olan partnyorlarımızı bu forumda iştiraka dəvət edirik. Forumun əhatəsi ildən-ilə genişlənir. 1997-ci ildən keçirilən, qabaqcıl platformaya çevrilmiş forum dünyanın əhəmiyyətli iqtisadi tədbirlərindəndir, 2006-cı ildən Rusiya Federasiyasının Prezidentinin himayəsi və iştirakı ilə təşkil edilir. Forumun keçirilməsində məqsəd rəsmilərin, biznes və vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinin iştirakı ilə iqtisadi problemlərin həlli istiqamətində müzakirələrin aparılmasıdır. Bu forumda sizi, Şahin Mustafayev başda olmaqla və Azərbaycan nümayəndə heyətini görməkdən məmnun olardıq”.
İclasda Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurasının sədri Səməd Qurbanov çıxış etdi. S.Qurbanov qeyd edib ki, şura hökumətlərarası komissiyanın işində fəal iştirak edib və şuranın bir nəçə təşəbbüsü yekun protokolda öz əksini tapıb. Azərbaycan-Rusiya və Rusiya-Azərbaycan işgüzar şuraları 2020-ci il üçün birgə fəaliyyət proqramı hazırlayıblar. Proqrama ixtisaslaşdırılmış sərgilər çərçivəsində xüsusi tədbirlərin keçirilməsi, biznes missiyalar, işgüzar dialoqların təşkili və digər tədbirlər daxildir.
İclasda iki ölkə arasında regionlararası əlaqələr, həyata keçirilən birgə layihələr, Şimal-Cənub beynəlxalq nəqliyyat dəhlizinin inkişaf etdirilməsi, sənaye, kənd təsərrüfatı, turizm, təhsil və sair sahələrdə əlaqələrin inkişafı, biznes əməkdaşlığının genişləndirilməsi, nəqliyyat sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi məsələləri müzakirə edilib.
Sonda iclasın protokolu, Azərbaycan ilə Rusiya arasında 2020-2022-ci illər üzrə aqrar sənaye kompleksində və 2020-2022-ci illər üçün turizm sahəsində əməkdaşlıq proqramları imzalanıb. Sənədləri komissiyanın həmsədrləri - Baş Nazirin müavini Şahin Mustafayev və Rusiyanın İqtisadi İnkişaf naziri Maksim Oreşkin imzalayıblar.

9 декабря в Баку состоялось 18-е заседание Азербайджано-российской межправительственной комиссии по вопросам экономического сотрудничества между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией.
Выступивший на заседании Межправительственной экономической комиссии заместитель премьер-министра Шахин Мустафаев сказал, что политическая воля и совместные усилия, взаимные визиты президентов Азербайджана и России создали прочную основу для расширения связей между нашими странами во всех сферах. Напомнив о недавнем официальном визите Первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой в Россию, Ш.Мустафаев отметил, что успешный и плодотворный визит запомнился важными событиями. Заместитель премьер-министра подчеркнул, что Азербайджан и Россия – стратегические партнеры.
Ш.Мустафаев отметил, что программа 18-го заседания Азербайджано-российской межправительственной экономической комиссии широка. Так, сегодня состоялось открытие завода по производству лекарств в Пираллахы, а также заложен фундамент Центра по ремонту и техническому обслуживанию вертолетов в Забратском аэропорту. В то же время состоялась церемония закладки фундамента очередного предприятия в Гаджигабульском промышленном парке. А весной будущего года в Гаджигабульском промышленном квартале состоится открытие завода по производству автомобилей марки «QAZel».
Заместитель премьер-министра сказал, что мост, который строится над рекой Самур, будет открыт до конца года. Открытие этого моста станет важным вкладом в развитие торговых связей и транспорта.
Министр экономического развития России Максим Орешкин отметил, что президенты Азербайджана и России придают особое значение дальнейшему расширению сотрудничества между нашими странами, подчеркнул наличие высокого потенциала для развития торгово-экономических связей. Сообщив, что 3-6 июня будущего года в Санкт-Петербурге состоится Международный экономический форум, М.Орешкин сказал: «Приглашаем наших азербайджанских партнеров участвовать на этом форуме. Сфера охвата форума расширяется год от года. Форум, проводящийся с 1997 года и ставший передовой платформой, является одним из значимых экономических мероприятий мира, с 2006 года организуется под патронажем и с участием Президента Российской Федерации. Цель проведения форума заключается в обсуждении экономических проблем с участием официальных государственных лиц, представителей бизнес-кругов и гражданского общества. Были бы рады видеть на этом форуме вас – азербайджанскую делегацию во главе с Шахином Мустафаевым».
В ходе заседания также выступил председатель правления Азербайджано-Российского делового совета Самед Гурбанов. Он отметил, что совет принимал участие в процессе работы межправительственной комиссии и выступил с рядом инициатив, часть которых нашли свое отражение в итоговом протоколе. Самед Гурбанов проинформировал, что Азербайджано-Российский и Российско-Азербайджанский деловые советы разработали совместную программу деятельности на 2020 год, в которую включены: проведение бизнес-миссий и мероприятий в рамках профильных выставок, организация бизнес-диалогов, и другая деятельность.
На заседании были обсуждены вопросы региональных связей между двумя странами, реализации совместных проектов, развития международного транспортного коридора Север-Юг, развития связей в промышленной, сельскохозяйственной, туристической, образовательной и других сферах, расширения сотрудничества в бизнесе, усиления сотрудничества в транспортной сфере.
В заключение были подписаны протокол заседания, программы сотрудничества в аграрно-промышленном комплексе между Азербайджаном и Россией в 2020-2022 годах и в туристической сфере в 2020-2022 годах. Документы подписали сопредседатели комиссии – заместитель премьер-министра Шахин Мустафаев и министр экономического развития России Максим Орешкин.