3-5 mart 2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasında “Rostov vilayəti Günləri” keçirilib. Hökumət üzvləri, hakimiyyət orqanları, biznes cəmiyyəti, elmi və ictimai təşkilatların nümayəndələrindən ibarət Rostov vilayətinin nümayəndə heyətinə vilayətin qubernatoru Vasili Qolubev başçılıq edib.
“Rostov vilayəti və Azərbaycan Respublikası arasında ticari-iqtisadi və mədəni-humanitar əməkdaşlığın inkişafı” mövzusunda biznes forumu çərçivəsində Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurası Rostov və Azərbaycanın sahibkarları arasında B2B görüşlər təşkil edib.
Kənd təsərrüfatı, tikinti, turizm, ticarət, sənaye, humanitar və digər fəaliyyət sahələrində əməkdaşlıq və birgə layihələrin həyata keçirilməsi məsələləri müzakirə olunub.
Rostov vilayətinin “SBL-Region” MMC, “Aqroİmpeks” TE” MMC, “Alqoritm” MMC şirkətlərinin, həmçinin kiçik biznes nümayəndələri və fərdi sahibkarlar “Karat Holding”, “Agro Food Investments”, “Gilan Agriculture Group”, “Azərsun Holding”, “Səba Holding”, “Giltex, Nabucco”, “RR Group”, “D.Fruits”, “Grow Group”, “AzRosGarden”, “Bakı Tikiş Evi”, “Gəncə Tekstil”, “Azəryol” Elmi-Tədqiqat Layihə institutu” MMC, AR Təhsil Nazirliyi, Mədəniyyət Nazirliyi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, “Azerbaijan British College” və s. daxil olmaqla Azərbaycan şirkətləri və dövlət təşkilatları ilə danışıqlar aparıb.
Azərbaycan-Rusiya və Rusiya-Azərbaycan İşgüzar Şuraları arasında yaradılan “Turizm Alyansı”nın fəaliyyəti çərçivəsində forumda “Azimut” aviaşirkəti və “PASHA Travel” şirkəti arasında Rostov və Bakı arasında hava nəqliyyatı ilə sərnişin daşımalarının inkişafı və birbaşa aviasiya əlaqəsi yaradılmasına dair saziş imzalanıb. Bu sazişə əsasən ilk uçuş artıq 30 mart 2020-ci il tarixində həyata keçirilib.
Həmçinin, forumda cari ildə Rostov vilayətinin İqtisadi İnkişaf Nazirliyi, AZPromo və Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurasının təşkilatçılığı ilə azərbaycanlı sahibkarların Rostov vilayətinə biznes missiyasının təşkil olunmasına dair razılığa nail olunub.

3-5 марта 2020 г. прошли Дни Ростовской области в Азербайджанской Республике. Делегацию Ростовской области, в состав которой вошли члены правительства, представители органов власти, бизнес-сообщества, научных кругов и общественных организаций, возглавил губернатор Ростовской области Василий Голубев.
В рамках бизнес-форума «Развитие торгово-экономического и культурно-гуманитарного сотрудничества между Ростовской областью и Азербайджанской Республикой» Азербайджано-Российский деловой совет организовал В2В встречи ростовских и азербайджанских предпринимателей.
Были обсуждены вопросы сотрудничества и реализации совместных проектов в сельскохозяйственной, строительной, туристической, торговой, промышленной, гуманитарной и других сферах деятельности.
Представители ростовских компаний ООО «СБЛ-Регион», ООО ТД «АгроИмпэкс», ООО «Алгоритм», а также малый бизнес и индивидуальные предприниматели провели переговоры с азербайджанскими компаниями и государственными организациями, включая: «Karat Holding», «Agro Food Investments», «Gilan Agriculture Group», «Azersun Holding», «Saba Holding», «Giltex, Nabucco», «RR Group», «D.Fruits», «Grow Group», «AzRosGarden», «Бакинский швейный дом», «Бакинская текстильная фабрика», «Гянджа Текстиль», ООО «Научно-исследовательский проектный институт «Азерйол», Министерство образования АР, Министерство культуры АР, Исполнительная власть города Баку, «Azerbaijan British College» и др.
В рамках деятельности Туристического альянса, учрежденного Азербайджано-Российским и Российско-Азербайджанским деловыми советами, в ходе форума было подписано соглашение между авиакомпанией "Азимут" и компанией "PASHA Travel" о развитии пассажирских перевозок воздушным транспортом и прямом авиасообщении между Ростовом и Баку, в рамках которого первый полет будет осуществлен уже 30 марта 2020 г.
Также на форуме было достигнуто соглашение о проведение в текущем году бизнес миссии азербайджанских предпринимателей в ростовскую область, организаторами которой выступят Министерство экономического развития Ростовской области, AzPromo и Азербайджано-Российский деловой совет.