27-28 oktyabr 2022-ci il tarixləində Bakı Konqres Mərkəzində yubiley XV Verona Avrasiya İqtisadi Forumu keçirilib.
Açılış mərasimində Rusiya Federasiyası Baş nazirinin müavini Aleksey Overçuk, Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, Rusiya Federasiyasının iqtisadi inkişaf naziri Maksim Reşetnikov, “Avrasiyanı tanı”(İtaliya) Assosiasiyasının prezidenti Antonio Falliko salamlama nitqi ilə çıxış ediblər.
Biznes proqramına iki günlük xüsusi sessiyalar daxildir.
“Yeni logistika və nəqliyyat marşrutları” panel sessiyasında Azərbaycan və Rusiya arasında nəqliyyat marşrutlarının inkişafı məsələləri müzakirə olunub.
İki ölkə hökumətinin nümayəndələri Azərbaycan və Rusiyanın logistika bazarlarının əsas oyunçuları ilə birlikdə beynəlxalq nəqliyyat dəhlizləri boyunca mövcud təchizat zəncirlərinin təkmilləşdirilməsi və yeni təchizat zəncirlərinin yaradılması məsələlərini müzakirə ediblər.
Panel sessiyanın moderatoru Rusiya İxrac Mərkəzinin baş direktoru Veronika Nikişina, məruzəçilər Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini Şahin Mustafayev, Rusiya Federasiyası Baş nazirinin birinci müavini Andrey Belousov, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin sədr müavini Hicran Valehov, “Rusiya Dəmir Yolları” ASC-nin baş direktorunun birinci müavini Vadim Mixaylov, “Alliance Logistics” MMC-nin İdarə Heyətinin sədri Natiq Heydərov, “TRASCO” MMC-nin baş direktoru Yevgeni Şakalida olub.
Belə ki, Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini Şahin Mustafayev və Rusiya Federasiyası Baş nazirinin birinci müavini Andrey Belousov iki ölkənin tranzit potensialının reallaşdırılması imkanlarını müzakirə ediblər.
Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurasının İdarə Heyətinin sədr müavini, “Alliance Logistics” MMC-nin İdarə Heyətinin sədri Natiq Heydərov çıxışında nəqliyyat infrastrukturunun inkişafında, xüsusilə də vaqon parklarının genişləndirilməsi, tranzit marşrutlarının idarə olunmasında biznesin cəlb edilməsinin faydalarını vurğuladı və yükdaşımaların həcminin uzunmüddətli artması üçün bu yanaşmanın effektivliyini qeyd etdi.
Müzakirələr zamanı iştirakçılar logistik xidmətlərin təkmilləşdirilməsi, o cümlədən tənzimləyici orqanlar arasında əməkdaşlığın və qarşılıqlı fəaliyyətin inkişafı istiqamətində zəruri addımların atılması məsələlərini müzakirə ediblər.

27-28 октября 2022 г. на площадке Бакинского конгресс-центра прошел юбилейный XV Веронский Евразийский экономический форум.
С приветственным словом на церемонии открытия выступили: заместитель председателя правительства Российской Федерации Алексей Оверчук, министр экономики Азербайджанской Республики Микаил Джаббаров, министр экономического развития Российской Федерации Максим Решетников, президент Ассоциации «Познаем Евразию» (Италия) Антонио Фаллико.
Деловая программа включала двухдневную серию специальных сессий.
Вопросы развития транспортных маршрутов между Азербайджаном и Россией обсуждались на панельной сессии «Новая логистика и транспортные маршруты».
Представители правительств двух стран совместно с ключевыми игроками рынков логистики Азербайджана и России обсудили совершенствование действующих и создание новых цепочек поставок по международным транспортным коридорам.
Модератором панельной сессии выступила генеральный директор Российского экспортного центра Вероника Никишина, спикерами стали заместитель премьер-министра Азербайджанской Республики Шахин Мустафаев, первый заместитель председателя Правительства Российской Федерации Андрей Белоусов, заместитель председателя ЗАО «Азербайджанские железные дороги» Хиджран Валехов, первый заместитель генерального директора ОАО «РЖД» Вадим Михайлов, председатель правления ООО «Alliance Logistics» Натиг Гейдаров, генеральный директор ООО «ТРАСКО» Евгений Шакалида.
Так, заместитель премьер-министра Азербайджанской Республики Шахин Мустафаев и первый заместитель председателя Правительства Российской Федерации Андрей Белоусов обсудили возможности для реализации транзитного потенциала двух стран.
В своем выступлении заместитель председателя правления Азербайджано-Российского делового совета, председатель правления компании ООО "Alliance Logistics" Натиг Гейдаров подчеркнул преимущества привлечения бизнеса к участию в развитии транспортной инфраструктуры, в частности расширению вагонных парков и управлению транзитными маршрутами, отметив эффективность данного подхода для долгосрочного увеличения объемов грузоперевозок.
В рамках дискуссии участниками также были обсуждены вопросы совершенствования и оптимизации логистического сервиса, а также необходимые шаги в развитии сотрудничества и взаимодействия регуляторов.