Astraxanda Rusiya–Azərbaycan Hökumətlərarası Komissiyasının 23-cü iclası keçirilib
Avqustun 22-də Astraxan şəhərində Rusiya Federasiyası ilə Azərbaycan Respublikası arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın 23-cü iclası baş tutub.
İclas Rusiya Federasiyası Hökumətinin Sədr müavini və Azərbaycan Respublikasının Baş nazirinin müavininin birgə sədrliyi ilə keçirilib.
Görüş zamanı iştirakçılar əvvəlki iclasın qərarlarının icrası ilə bağlı görülən işlərin nəticələrini müzakirə edib, ticarət-iqtisadi, sənaye, nəqliyyat, energetika və mədəni-humanitar sahələrdə əməkdaşlığın prioritet istiqamətlərini nəzərdən keçiriblər.
Xüsusi diqqət nəqliyyat əlaqələrinin inkişafına, sənaye kooperasiyasına və maşınqayırma, farmasevtika və tikinti materiallarının istehsalı sahələrini əhatə edən yeni birgə investisiya layihələrinə yönəldilib.
İclasın yekununda tərəflərin konstruktiv dialoqu davam etdirmək və Rusiya ilə Azərbaycan arasında strateji tərəfdaşlığı möhkəmləndirmək niyyətini təsdiqləyən yekun protokol imzalanıb.

В Астрахани состоялось 23-е заседание Межправительственной комиссии Россия–Азербайджан
22 августа в Астрахани прошло 23-е заседание Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Российской Федерацией и Азербайджанской Республикой.
Заседание прошло под совместным председательством Заместителя Председателя Правительства Российской Федерации и Заместителя Премьер-министра Азербайджанской Республики.
В ходе встречи участники подвели итоги выполнения решений предыдущего заседания, обсудили приоритетные направления сотрудничества в торгово-экономической, промышленной, транспортной, энергетической и культурно-гуманитарной сферах.
Особое внимание уделили развитию транспортной связанности, промышленной кооперации и новым совместным инвестиционным проектам, в том числе в сфере машиностроения, фармацевтики и производства строительных материалов.
По итогам заседания подписан итоговый протокол, подтверждающий намерение сторон продолжать конструктивный диалог и укреплять стратегическое партнерство между Россией и Азербайджаном.