Sea Breeze-də Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurasının genişləndirilmiş iclası keçirilib
17 aprel 2026-cı il tarixində Bakı şəhərində yerləşən Sea Breeze kurort şəhərciyində Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurasının hökumət nümayəndələrinin və hər iki ölkənin işgüzar dairələrinin iştirakı ilə genişləndirilmiş iclası keçirilib. Tədbir ikitərəfli iqtisadi əməkdaşlığın əsas iştirakçılarını bir araya gətirərək, birgə layihələrin perspektivlərinin müzakirəsi üçün mühüm platformaya çevrilib.
İclası Azərbaycan Respublikasının Baş nazirinin müavini Şahin Mustafayev açaraq iki ölkə arasında münasibətlərin strateji xarakter daşıdığını vurğuladı. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan və Rusiya möhkəm ticarət-iqtisadi əlaqələrlə bağlıdır ki, bu da əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi üçün əsas yaradır. O qeyd etdi ki, 2025-ci ilin yekunlarına görə ölkələr arasında ticarət dövriyyəsi 4,9 milyard ABŞ dollarını ötərək sabit müsbət dinamika nümayiş etdirir.
Çıxışda Azərbaycanın investisiya imkanlarına, o cümlədən 10 il müddətinə xüsusi vergi rejiminin tətbiq olunduğu azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən layihələrə xüsusi diqqət yetirildi. Şahin Mustafayev Rusiya şirkətlərini bu layihələrin həyata keçirilməsində daha fəal iştirak etməyə çağırdı.
Azərbaycan və Rusiya strateji tərəfdaşdırlar. Ölkələrimiz arasında dövlət başçıları tərəfindən yaradılmış ticarət-iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün əlverişli şərait formalaşdırılmışdır. Hazırda artıq qarşılıqlı fəaliyyətin əhəmiyyətli səviyyəsinə nail olunmuşdur, bununla yanaşı onun daha da inkişafı üçün əhəmiyyətli potensial mövcuddur.
Azərbaycan Hökuməti tərəfindən əlverişli və rəqabətqabiliyyətli biznes mühiti formalaşdırılmışdır. Ölkədə sənaye parkları fəal şəkildə inkişaf edir və investorlara geniş imkanlar və imtiyazlar təqdim edən azad iqtisadi zonalar yaradılır.
Bu əlaqə ilə Ş.Mustafayev İşgüzar Şuranın iştirakçılarını mövcud şərait və imkanlardan daha fəal istifadə etməyə, həmçinin iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin artırılması və investisiya əməkdaşlığının genişləndirilməsinə yönəlmiş birgə səyləri gücləndirməyə çağırdı.
Rusiya Federasiyası Hökuməti sədrinin müavini Aleksey Overçuk Azərbaycanda biznesin aparılması üçün əlverişli şəraiti qeyd edərək, yaradılan azad iqtisadi zonaların cəlbediciliyini vurğulayıb. O, həmçinin “Şimal – Cənub” beynəlxalq nəqliyyat dəhlizi çərçivəsində Rusiya istehsalçıları üçün imkanların genişləndirilməsinə diqqət çəkərək, nəqliyyat infrastrukturunun və logistika həllərinin inkişafında Azərbaycanın əsas rolunu vurğulayıb.
İclas zamanı Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurasının İdarə Heyətinin sədri, Agalarov Development şirkətinin prezidenti Emin Ağalarov şuranın fəaliyyəti haqqında hesabat təqdim edib, həmçinin Sea Breeze layihəsinin investisiya potensialını təqdim edib. O, iki ölkənin baş nazir müavinlərinə ölkələr arasında strateji tərəfdaşlığın yüksək səviyyəsini təsdiqləyən və biznes təşəbbüslərinin, o cümlədən turizm və investisiya sahəsində inkişafı üçün əlavə şərait yaradan iclasda iştirak etdiklərinə görə təşəkkür edib.
Emin Ağalarov həmçinin işgüzar qarşılıqlı fəaliyyətin дальнейшего развития təşəbbüsü ilə çıxış edərək iki ölkənin sahibkarları arasında dialoq üçün yeni müntəzəm platforma yaratmağı təklif edib. Xüsusilə, o qeyd edib: «Bu gün elan olundu ki, biz Rusiya və Azərbaycan arasında ikitərəfli münasibətlərin yüz faiz bərpasına nail olmuşuq. Qarşılıqlı fəaliyyət turizmi, investisiya fondunu və hər iki ölkənin digər inkişaf istiqamətlərini irəli aparmağa kömək edəcək. Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurası adından Sea Breeze-də hər il biznes-forum keçirməyi təklif edirəm. Əminik ki, bu, ticarət əlaqələrinin möhkəmlənməsinə töhfə verəcək. Belə bir platforma sahibkarlar arasında dialoqun inkişafı və ikitərəfli iqtisadi münasibətlərin dərinləşdirilməsi üçün faydalı olacaq».
2026-cı ildə layihə 20 illiyini qeyd edir — bu müddət ərzində o, Xəzər dənizi sahilində kurort qəsəbəsi ideyasından Avropa qitəsində ən böyük özəl devlopment və lifestyle layihələrindən birinə çevrilib, burada memarlıq, infrastruktur, təbiət, texnologiyalar və mədəni mühit vahid ekosistem formalaşdırır. Emin Agalarovun vurğuladığı kimi, ərazinin inkişafı davam edir.
Ümumrusiya İctimai Təşkilatı «Delovaya Rossiya» sədri Aleksey Repik qarşılıqlı əlaqədə müsbət dinamikanı və birgə işin yüksək perspektivlərini qeyd edib. O, həmçinin Sea Breeze-in xüsusi atmosferini vurğulayaraq qeyd edib: «Mən gəlməyə bilməzdim və təxminən bir il yarım fasilədən sonra bura qayıtmaq mənim üçün əsl bayramdır. Xüsusilə sevindiricidir ki, o, ənənəvi qonaqpərvər Sea Breeze-də keçirilir, burada hər şey — havadan tutmuş azərbaycanlı tərəfdaşların təbəssümlərinə qədər — Rusiya ilə investisiya, iqtisadi və ticarət əməkdaşlığının inkişafı üçün əhəmiyyətli potensialdan xəbər verir».
AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev işgüzar şuranın loqosunun əməkdaşlığın sonsuzluğunu əks etdirən simvolikasına diqqət çəkib. Onun sözlərinə görə, münasibətlərdə müvəqqəti çətinliklərə baxmayaraq, iki ölkənin iqtisadi və strateji tərəfdaşlığı dayanıqlı və uzunmüddətli xarakterini qoruyub saxlayır.
Turizm əməkdaşlığının inkişafına ayrıca diqqət yetirilib. Azərbaycan Dövlət Turizm Agentliyinin sədri Fuad Nağıyev qeyd edib ki, Rusiya ölkə üçün əsas turizm bazarlarından biri olaraq qalır. 2024-cü ildən fəaliyyət göstərən Azərbaycanın Moskvadakı turizm nümayəndəliyi, həmçinin 2024–2026-cı illər üçün imzalanmış Yol Xəritəsi turizm axınının gələcək artımı üçün əsas yaradır.
İclas çərçivəsində əvvəlki gün keçirilmiş Azərbaycan-Rusiya hökumətlərarası komissiyanın işinin nəticələri təqdim edilib. İştirakçılar nəqliyyat, investisiya və sənaye sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivlərini müzakirə ediblər.
Görüşün praktiki nəticəsi «Ximqrad» texnopolisi ilə NexTouch şirkətlər qrupu və «Neks-T» QSC arasında əməkdaşlıq haqqında sazişin imzalanması olub. Sənəd Sumqayıt Sənaye Parkı ərazisində interaktiv avadanlıq, displeylər, proqram və aparat təminatı, eləcə də əlilliyi olan şəxslər üçün həllərin istehsalı sahəsində investisiya layihəsinin həyata keçirilməsini nəzərdə tutur.

17 апреля 2026 года в городе-курорте Sea Breeze в Баку прошло расширенное заседание Азербайджано-Российского делового совета с участием представителей правительств и деловых кругов двух стран. Мероприятие объединило ключевых участников двустороннего экономического сотрудничества и стало важной площадкой для обсуждения перспектив совместных проектов.
Заседание открыл заместитель премьер-министра Азербайджанской Республики Шахин Мустафаев, подчеркнув стратегический характер отношений между двумя странами. По его словам, Азербайджан и Россия связаны прочными торгово-экономическими узами, которые формируют основу для дальнейшего углубления сотрудничества. Он отметил, что по итогам 2025 года товарооборот между странами превысил 4,9 млрд долларов США, демонстрируя устойчивую положительную динамику.
Особое внимание в выступлении было уделено инвестиционным возможностям Азербайджана, включая проекты на освобожденных территориях, где действует специальный налоговый режим сроком на 10 лет. Шахин Мустафаев призвал российские компании активнее участвовать в реализации этих проектов.
Азербайджан и Россия являются стратегическими партнёрами. Между нашими странами сформированы благоприятные условия для расширения торгово-экономического сотрудничества, созданные главами государств. В настоящее время уже достигнут значительный уровень взаимодействия, при этом имеется значительный потенциал для его дальнейшего развития.
Правительством Азербайджана сформирована благоприятная и конкурентоспособная бизнес-среда. В стране активно развиваются индустриальные парки и создаются свободные экономические зоны, предоставляющие инвесторам широкие возможности и преференции.
В этой связи Ш.Мустафаев призвал участников Делового совета более активно использовать имеющиеся условия и возможности, а также наращивать совместные усилия, направленные на увеличение товарооборота и расширение инвестиционного сотрудничества между двумя странами.
Заместитель председателя Правительства Российской Федерации Алексей Оверчук отметил благоприятные условия для ведения бизнеса в Азербайджане, подчеркнув привлекательность создаваемых свободных экономических зон. Он также акцентировал внимание на расширении возможностей для российских производителей в рамках международного транспортного коридора «Север – Юг», подчеркнув ключевую роль Азербайджана в развитии транспортной инфраструктуры и логистических решений.
В ходе заседания председатель Правления Азербайджано-Российского делового совета, президент Agalarov Development Эмин Агаларов представил отчет о деятельности совета, а также презентовал инвестиционный потенциал проекта Sea Breeze. Он поблагодарил вице-премьеров двух стран за участие в заседании, подтверждающем высокий уровень стратегического партнерства между странами и создающем дополнительные условия для развития деловых инициатив, в том числе в сфере туризма и инвестиций.
Эмин Агаларов также выступил с инициативой дальнейшего развития делового взаимодействия и предложил создать новую регулярную площадку для диалога между предпринимателями двух стран. В частности, он отметил: «Сегодня было анонсировано, что мы пришли к стопроцентному восстановлению двусторонних отношений между Россией и Азербайджаном. Взаимодействие поможет продвигать туризм, инвестиционный фонд и другие направления развития обеих стран. От имени Азербайджано-Российского делового совета предлагаю ежегодно проводить бизнес-форум в Sea Breeze. Уверены, что это внесет вклад в укрепление торговых связей. Такая платформа будет полезна для развития диалога между предпринимателями и углубления двусторонних экономических отношений».
В 2026 году проект отмечает 20-летие — за это время он прошел путь от идеи курортного поселка на побережье Каспийского моря до одного из крупнейших частных девелоперских и lifestyle-проектов на европейском континенте, где архитектура, инфраструктура, природа, технологии и культурная среда формируют единую экосистему. Как подчеркнул Эмин Агаларов, развитие территории продолжается.
Председатель Общероссийской общественной организации «Деловая Россия» Алексей Репик отметил позитивную динамику взаимодействия и высокие перспективы совместной работы. Он также подчеркнул особую атмосферу Sea Breeze, отметив: «Я не мог не приехать, и для меня вернуться сюда после почти полутора лет отсутствия — это настоящий праздник. Особенно приятно, что он проходит в традиционно гостеприимном Sea Breeze, где всё — от погоды до улыбок азербайджанских партнеров — свидетельствует о значительном потенциале для развития инвестиционного, экономического и торгового сотрудничества с Россией».
Исполнительный директор AZPROMO Юсиф Абдуллаев обратил внимание на символику логотипа делового совета, отражающего бесконечность сотрудничества. По его словам, несмотря на временные сложности в отношениях, экономическое и стратегическое партнерство двух стран сохраняет устойчивый и долгосрочный характер.
Отдельное внимание было уделено развитию туристического сотрудничества. Председатель Государственного агентства по туризму Азербайджана Фуад Нагиев отметил, что Россия остается одним из ключевых туристических рынков для страны. Действующее с 2024 года туристическое представительство Азербайджана в Москве, а также подписанная Дорожная карта на 2024–2026 годы создают основу для дальнейшего роста туристического потока.
В рамках заседания были представлены итоги работы прошедшей накануне Азербайджано-Российской межправительственной комиссии. Участники обсудили перспективы расширения сотрудничества в транспортной, инвестиционной и промышленной сферах.
Практическим результатом встречи стало подписание соглашения о сотрудничестве между технополисом «Химград» и группой компаний NexTouch и ЗАО «Некс-Т». Документ предусматривает реализацию инвестиционного проекта в области производства интерактивного оборудования, дисплеев, программного и аппаратного обеспечения, решений для людей с ОВЗ на территории Сумгаитского Промышленного парка.